Vishing

ilustračný obrázok k článku

Zdroj: pixabay.com


 

Vishing (číta sa višing.)

Slovo vzniklo spojením dvoch anglických slov – voice (hlas) a phishing (pozri phising). Ide o podvodnú praktiku, pri ktorej sa Vás páchateľ (útočník) snaží oklamať pomocou telefonického hovoru a získať od Vás cenné informácie, ktoré veľakrát nepoviete ani svojim rodinným príslušníkom. Kriminálnici sa zvyčajne vydávajú za dôveryhodnú osobu, ako je pracovník banky, alebo aj policajt.

Ako tento podvod zvyčajne prebieha?

Situácia, ktorú opisujem, je len príkladom. Podvodníci sa „zdokonaľujú“.  Zazvoní Vám telefón. Niekedy to bolo zahraničné číslo, ale  POZOR na to, že telefónne číslo môže byť aj slovenské. Niekedy Vás môžu osloviť lámavou slovenčinou, alebo češtinou, respektíve je z počutia zrejmé že to je automat. No, ako som písal, podvodníci sa „zdokonaľujú“, aby vyzerali dôveryhodnejšie, a preto nie je na hlase a prízvuku poznať, že je to cudzinec. V každom prípade zbystrite  pozornosť, ak sa Vám daná osoba predstaví ako napríklad pracovník banky so zámienkou, že si potrebuje overiť informácie o Vašom internetbankingu, či ho máte dobre zabezpečený. Požiada Vás o  overenie informácií a k tomu potrebuje Vaše prístupové údaje k Vášmu internetbankingu. POZOR, banka od Vás nikdy, ale naozaj nikdy, nebude požadovať informácie takýmto spôsobom. Ani o internet bankingu a ani údaje z platobnej karty. Žiadne údaje, preto takéto údaje nikdy nikomu cez telefón neposkytujte. Poviete si mne sa to nemôže stať. Ak nájdu za deň jednu takúto obeť majú zarobené. Mnohým sa to stalo. Naliehajú a snažia sa vo Vás vzbudiť dojem, že Vás Internet banking nie je bezpečný. 

Najnovšie sa podvodníci vydávajú aj za políciu SR a snažia sa vo Vás vzbudiť strach o Vaše peniaze. Povedia Vám, že Vaše peniaze sú v ohrození, Vaše osobné údaje boli zneužité. Že na Vás niekto vybral niekoľko úverov.  Zavolajú Vám aj niekoľkokrát. A tým umocnia viac Váš strach. Povedia Vám ak chcete svoje peniaze uchrániť musíte ich vybrať z vašej banky. Následne Vás kontaktuje aj falošný pracovník z banky, ktorý potvrdí to čo Vám falošný policajt vravel. Aby vás viac zmiatli tak takéto telefonáty sa môžu opakovať. Neverte takýmto telefonátom lebo polícia Vás takto nebude „informovať“. Buď si Vás predvolajú na oddelenie Polície, alebo prídu policajti za Vami. 

Ako sa chrániť a na čo si treba dať pozor