Klávesové skratky

ilustračný obrázok k článku

Čo sú to klávesové skratky?

Je to stlačenie kombinácie dvoch respektíve viacerých kláves na klávesnici. Ktoré stláčame súčasne naraz alebo ich stláčame postupne čim docielime, že sú zatlačene všetky súčasne. Z nich posledná býva plnovýznamová. Ostatné klávesy sú predradene (Shift, Ctrl, Alt, Alt Gr a niekedy klávesa s logom, alebo klávesa Fn).

Prečo by bolo dobré vedieť klávesové skratky?

V mnohých prípadoch nám uľahčia prácu s počítačom. A niekedy aj urýchlia. Nemusíte skladať ruku z klávesnice a „hľadať“ myš na stole. Môžete tak vykonať želaný výkon oveľa rýchlejšie. Mnohým ľudom sa nechce klávesové skratky učiť. Pričom celkový zisk z ušetreného času je mimoriadne priaznivý. Pokiaľ často pracujete s konkrétnym programom, je dobré si osvojiť klávesové skratky na aspoň najčastejšie úkony.

Je potrebné sa učiť pre každý program iné klávesové skratky?

Tu je odpoveď áno aj. Naprieč os WINDOWS sú základne klávesové skratky ktoré sú rovnaké vo všetkých programoch. Napríklad CTRL+C a CTRL+V. Pre tých čo nevedia čo znamenajú alebo pre tých čo majú záujem vedieť aj iné venujem sa im TU. Takže nie je nutné vedieť všetky. Ale vo väčšine prípadov Vám stačí vedieť len niekoľko základných.

V akom poradí je potrebné stláčať.

Na poradí stlačenia kláves nezáleží. No plnovýznamová klávesa musí byť stlačená ako posledná. Plnovýznamová klávesa vo väčšine, býva odvodená od prvého písmena anglického slova významu. No nie je to pravidlo.