Influencer

ilustračný obrázok k článku

Zdroj: pixabay.com


Kto je influencer


Význam slova influencer je odvodený z anglického výrazu ,,influence,“ čo v preklade znamená vplyv.
 

Influencer je väčšinou verejne známa osoba (herec, hudobník, moderátor, youtuber, športovec), ktorá je pre niektorých vzorom. Ale môže ním byť takmer každý.  Influencer pôsobí prevažne na sociálnych sieťach ako je napr. Facebook, Instagram, a iných. 
 

Influecer môže byť každy. No každý Influencer by mal byť zodpovedný. Hlavne preto, že ma určitú skupinu sledovateľov (follower) na ktorých má veľký vplyv. Ich sledovateľmi sú často deti a tínedžeri, ktorý nemajú taký nadhľad a kritické myslenie. Sú ľahko ovplyvniteľný. Ale tak povedzme si pravdu aj medzi dospelými sú taký ľudia. Je to preto, že influencer má veľmi často na svojich sledovateľov  pozitívny ale aj negatívny vplyv. Cez spomínané sociálne siete sa snažia šíriť svoje myšlienky, názory, ktoré nemusia byť vždy pozitívne, ale  neplatene alebo aj platené recenzie (Influencer marketing).  Práve preto by si svoje prezentovanie myšlienok  mali vždy premyslieť a rozmyslieť koho tým chcú osloviť. 
Influenceri sú stále populárnejší aj preto, že čoraz viac ľudí ich sleduje na sociálnych. Chcú vedieť aký majú názor, na politiku, bežne dianie v živote. Mnohý sa snažia im podobať a niekedy si kupujú výrobky, ktoré vzhľadnú v ich videách. A pritom video, myšlienka, názor ktorý sa snažili vyjadriť  boli zamerané na úplne niečo iné. 
Tento ich vplyv si uvedomili aj veľké korporácie a vznikol tzv.  influencer marketing. Je to istá forma „reklamy“, ktorá v sebe zahŕňa umiestňovanie produktov za pomoci influencerov. 

Známe, aj neznáme značky si výberu influencerov podľa počtu, vekovej skupiny,  sledovatelov na akých majú dosah. Pred tým sa dohodnú, či pôjde o krátkodobú, alebo dlhodobú spoluprácu. Samozrejme z takejto dohody majú obaja prospech. Dohodnú sa na finančnej odmene respektívne   na odmene v podobe produktov ktoré umiestnia na svojich fotkách alebo spomenú vo svojich videách. 
 

Influencer  tu nie je nato aby takouto prezentáciou nútil ľudí nakupovať. Jeho úlohou je daný produkt alebo službu spropagovať, odprezentovať zaujímavým spôsobom svojmu publiku, svojim sledovatelom.
autor: Roman Laššu (WebAdmin)
dátum zápisu: 05.Nov.2022
dátum aktualizácie: 28.Jan.2023 19.42.52